Neobvyklý nápad s pilou Wood-Mizer: altánek s živou střechou ve vaší zahradě
Autor: Ben Pike, Eve Communications
Štítky
Pily Wood-Mizer mohou být užitečné nejen v pilařském podnikání. Lidé vytváří spoustu zajímavých projektů se dřevem, které sami nařežou na svých Wood-Mizer pilách.
Třeba Jeremy Harper. To je člověk, který zpravidla udělá něco z ničeho. 20 let pracoval jako ošetřovatel stromů, zvali jej napříč Británií, aby odstranil nechtěné stromy, křoví a živé ploty, a on často dal odpadovému materiálu nový účel a nový život.
Ale sám byl překvapen projektem postavit živý altánek v zahradě svého rodinného domu.
“Ta myšlenka vznikla při výletu Norskem a Islandem, kde jsme moje žena a já viděli pár malých zelených střešních konstrukcí na obytných a komerčních objektech,” říká. “To spustilo ten nápad a já chtěl mít jednu takovou doma.”
Skutečně, zelené střechy jsou v Severní Evropě a v Německu velice oblíbené. Několik výzkumných středisek se od sedmdesátých let zabývalo rozvojem na tomto poli střešních zahrádek. Bylo prokázáno, že takový návrh má několik ekologických předností, důležitých primárně pro města. Zelené střechy akumulují čistou dešťovou vodu, brání jejímu míchání s odpadní vodou a tudíž snižují nároky na kanalizační systémy a čističky. Chrání proti hluku tím způsobem, že půda absorbuje zvuky o nízké frekvenci, zatímco rostliny zvuky vysokofrekvenční. Navíc čistí vzduch a chrání budovy před přehřátím, snižují náklady na klimatizaci. A konečně, vypadají přímo nádherně!
I když stavba zelených střech je dražší než stavba obvyklých střech, tyto náklady se plně vykompenzují během jejich dlouhodobé služby – několikrát delší než poskytnou obvyklé střechy, protože zahrádky chrání střešní konstrukci před klimatickými vlivy.
Jsou intenzivní a extenzivní zelené střechy. Ty první jsou více zahradami, se skutečnými rostoucími stromy, které vyžadují pro své kořeny poměrně hlubokou vrstvu půdy. Takové střechy jsou zpravidla otevřené veřejnosti a pracují zde profesionální zahradníci. Provoz těch druhých je velice levný, vrstva půdy je tenká, rostliny jsou ty nejjednodušší, pěstuje se na nich třeba rozchodník nebo dokonce jen tráva, jediná nezbytná věc je přidat do půdy jednou za rok speciální netekutá hnojiva. Takové střechy lze obdivovat zdálky, nedají se navštěvovat.
Takovou extenzivní střechu plánoval Jeremy postavit. Od nápadu k začátku stavby uběhl velice krátký čas.
“Byl to můj první pokus vytvořit něco takového v zahradě a my jsme získali prostor odstraněním zařízení, na kterých si hrávala vnoučata, protože už vyrostla a jsou dospělá. Pak jsme načrtli několik hrubých rozměrů na kus papíru. Bral jsem v úvahu velikost a rozhodl se pro stojiny 8” x 8” (asi 20 x 20 cm) a stropnice 4” x 2” (asi 10 x 5 cm).”
Jeremyho si najali do bouraného průmyslového areálu, aby upravil a zachoval zbývající stromy a ostranil všechny ostatní nechtěné dřeviny. Zbyl tam živý plot z Cypřišovce leylandského, místo aby ho rozsekal na palivové dříví, rozhodl se jej nařezat na na velikost potřebnou pro altán.
“Chtěl jsem něco co by vypadalo překvapivě, tak jsme šli do největších možných hranolů a všechno bylo vybíráno z větších klád. Stropnice byly vyřezány z toho co zbylo.”
Na vrchu stavby sedí divoká zelená střecha, která v průběhu deštivého a teplého anglického jara překypuje barvou.
“Moje žena našla výprodej v zahradním centru a my se zaměřili na věci jako tymián, rozmarýnu a dokonce sazenice jahod.
“Položili jsme přes střechu dřevěné nášlapné kameny, abychom nešlapali na rostliny, a pak naseli do vrchní půdy nějakou směs divokých květin. Nedoufal jsem v nějaký ohromně bujný vzrůst, ale vytvořilo to skutečně barevnou směsici a tak jsme pokračovali s mákem, chrpou a kopretinami.”
Jeremy říká, že měl štěstí a měl materiál a to správné nářadí pro tuhle práci k dispozici. Pravidelně řeže dřevo pro zákazníky – vytváří na zakázku velikosti vhodné pro použití na stavbě, na nábytek a pro soustružení. Používá mobilní pilu Wood-Mizer LT40, kterou zakoupil asi před pěti lety z druhé ruky.
“Uvažovali jsme, že LT40 bude asi největší jakou můžeme koupit a vyrazit s ní za prací,” říká.
“Byli jsme s ní schopni řezat masivní kusy dřeva – kusy o kterých jsme si nikdy nemysleli, že s nimi budeme moci zacházet. Pracujeme se širokou škálou zakázek, od drobných akcí po vyčistění celých parcel, takže jsme zakoupili LT40, abychom nabídli pilařské služby dalším lidem a abychom své aktivity rozšířili. Vždycky se mi zdálo, že je to model, který stojí za to a nebyl jsem zklamán. Zažili jsme dosud s tímto strojem nezapomenutelné chvíle.”
Jeremy má teď trvalou připomínku na tu práci vidět v jeho zahradě.
LT40 je zaparkovaná ve stodole přes silnici od Jeremyho domu. Jeho firma vlastní pět jeřábů pro manipulaci dřeva po pozemku, ale říká, že jeho konkrétní projekt mu to neusnadnilo.
“Stěhovali jsme všechno ručně!” říká. “Stojiny byly netěžší částí té práce se dřevem, ale doprava štěrkopísku po žebříku nahoru na střechu byla nejobtížnější dřina.
“Nařezání veškerého dřeva netrvalo ve skutečnosti dlouho, protože jsme věděli co potřebujeme. Nejhorší je, když jsou v řezání nějaké odklady, takže musíte mít nejprve sestavený plán řezání a pak na to můžete jít a práce jde od ruky.
“Nejprve jsme chtěli stojiny úplně rovné, ale nakonec jsme použili neomítané hrany, takže to nevypadá příliš inženýrsky. Nejdelší rozhodování bylo kolem tvaru konců stropnic. Zkoušeli jsme spoustu různých možností, než jsme zůstali u té jedné, kterou máme.”
Stojiny jsou zakotveny v zemi a zajištěny zeminou. Nesou hmotnost konstrukce, která je zaklenuta stropnicemi.
Na stropnicích spočívají palcová prkna, která vytvářejí základ pro živou střechu, která je vodotěsná s obložením okrajů, pak ochranná geotextilní vrstva, aby se udržela nepropustnost střechy.
Pak Jeremy položil hrubý štěrk – pytle 30 mm kamenů navržených pro zlepšení drenáže a ty pokryl kořenovou bariérou a navrch přišla vrstva koberce pro lepší udržení vlhkosti. Zelená střecha fyzicky roste ve směsi kompostované dřevní štěpky a kátrované země.
Pro zlepšení odvodnění jsou body ploché střechy přilepeny k lemování a odtok je veden dolů řetězy, které zavlažují rostliny v úrovni země.
Spíše než by obložil terasu prkýnky, Jeremy se znovu obrátil ke své pile a nařezal oblé části z Cypřišovce leylandského, aby podtrhl přírodní vzhled stavby.
Konečný výsledek je nejen působivý, ale také něco, co si může celá rodina užívat – ať už sedíc pod střechou nebo při plení přímo na ní.
“Nejsem zahradník – to moje žena je ve všem takhle dobrá – ale s mojí zelenou střechou se ze mě trochu zahradník stal a já zjistil, že je moje práce docela úspěšná. Obvykle tam nahoře trávím chvíle o víkendech a pokouším se to průběžně fotografovat, abych viděl, jak se střecha v ročních obdobích mění.”
Měl jsem hlavní materiál k dispozici a pilu LT40 k nařezání dřeva, což umožnilo, že náklady na projekt byly mimořádně příznivé.
Jeremy říká: “Počítal jsem kolik by to stálo postavit v zeleném dubu a vyšlo mi kolem 3000 liber. Vše co to stálo nás je jen čas a trochu paliva do pily.”