Vášeň pro práci s dřevem
Autor: Wood-Mizer, Europe
Štítky
Jak se říká, v práci je šťasten ten, kdo své povolání dělá s nadšením.
V české vesnici poblíž Prahy v Davli části Sloup jsme potkali přesně takovou rodinu. Na paní Alici a pana Václava Silbernáglovi sedí, že jsou to nadšenci v oboru zpracování dřeva, pro které je ve skutečnosti koníček a podnikání to samé.
Pan Václav, původní profesí lesník, pracoval dlouhá léta v lesním hospodářství Čisovice, což je 7 kilometrů od jejich nynějšího pracoviště, které vybudovali na zakoupeném pozemku bývalé drůbežárny. Jejich sedmatřicetiletý syn vystudoval dřevařskou školu a věnuje se také rodinnému podniku.
Silbernáglovi byli mezi prvními v České republice, kdo si sáhli na techniku Wood-Mizer a pochopili její přednosti. Tenkrát v roce 1993, kdy byly tyto stroje v Evropě novinkou – nakupovaly se z Ameriky a výrobní centrum Wood-Mizer v Polsku se teprve plánovalo – získala rodina Silbernáglových svou první mobilní pilu LT40 Hydraulic s elektromotorem.
"Tato technologie byla a stále je progresivní, protože prkna nařezaná na pile Wood-Mizer jsou dokonale přesná, jejich povrch je hladký a rovný. Naši zákazníci tu kvalitu oceňují, říká paní Alice. – Ale co je důležitější, je to, že je možné vyrobit z každého kmene více řeziva, protože pilový pás Wood-Mizer má tenký zářez a jen docela málo dřeva končí jako piliny. "
Uběhlo deset let a v roce 2003 se rodina Silbernáglových rozhodla pro modernější pilu. Starý stroj prodali a na výstavě v Praze zakoupili stejný model, nyní již vyrobený v Evropě.
"Rozdíl v konstrukci je samozřejmě obrovský, říká paní Alice. – Dříve pracovala hydraulika na 12V stejnosměrných, teď jsou všechny motory stroje třífázové na 380 V a tyto motory jsou mnohem spolehlivější."
Navíc je jejich nová pila LT40 vybavena elektronickým Pracovním nastavením (Setworks). Není teď třeba udržovat v paměti a tloušťku prkna počítat. Tento parametr se jednoduše nastaví na elektronickém zařízení a řezná hlava se automaticky snižuje do požadované polohy.
Další předností je předřez. To je malá kotoučová pila, která dělá tenký řez přímo před vstupem pilového pásu do kmene. Předřez tudíž odstraňuje nečistotu a kůru v cestě pilového pásu, to má za následek delší běh pilového pásu mezi ostřením a konec konců nadělá pilový pás během své životnosti více řeziva.
Tato nová pila LT40 má také delší lože, umožňující řezat kmeny dlouhé až 8 metrů. To má svou důležitost, protože za těch 20 let podnikání ve zpracování dřeva rozvinuli Silbernáglovi specializaci.
"Děláme řezivo pro tesaře, truhláře, na ploty, ale nejdůležitější jsou stavební prvky pro střechy", říká paní Alice.
Minulé léto jsme vyrobili dřevěné sestavy pro 8 domků, které objednávali hlavně místní zákazníci z okolí 50 km. "Nejvzdálenější" zákazník byl z Ostravy a jednou jsme dělali ploty a střechy pro malé pavilony v pražské ZOO.
V této rodině umí všichni obsluhovat pilu Wood-Mizer, v sezóně pila nařeže 10 kubíků denně. Pan Václav si ostří a šrankuje pilové pásy sám. Paní Alice se angažuje i při pokládání parketové podlahy a při restaurování nábytku. Nedávno ji navštívil soused, aby mu zrestaurovala soupravu nábytku ze 17. století. Mimo to paní pani Alice zakoupila 7 hektarů lesa, ve kterém pěstuje semenáčky, pro obnovu lesa.
"Vše co umím, mám od svého otce. On také věděl, jak co od dřeva udělat a naučil to i mě ", říká paní Alice.
Jejich firma má i stroj na pelety. Prostě je tam spousta práce pro každého. A co by mohlo být báječnější, než když děláte práci, která vás upřímně těší a zákazníci mají chuť ji zaplatit?