Co dělat, když se při řezání dřeva na pile objeví na povrchu prkna zvlněný řez
Autor: Wood-Mizer, Europe
Řada operátorů tenhle problém zná: během řezání se objeví zvlněné řezy. Ten problém je skutečně vážný, ale umíme jej řešit. Pojďme, krok za krokem, prozkoumat všechny faktory ovlivňující řezný proces. Jsou čtyři: operátor, pila, pilový pás a dřevo.
Operátor
První bod našeho seznamu se někdy může stát i bodem posledním, protože správné seřízení pily, řezná rychlost a volba pilového pásu závisí na operátorovi. Řezná rychlost by měla být velice blízko maximu pro daný druh dřeva. Pokud není řezná rychlost dostatečná, vypadá povrch jak husí kůže. Jestliže je řezná rychlost příliš vysoká, pak nemá pilový pás čas provést kvalitní řez a tudíž se objeví zvlněný povrch.
Zvláštní pozornost by měla být věnována seřízení pily. Velice často, dokonce i zkušení operátoři, nevěnují náležitou pozornost stavu pily. Říkají, že postupy seřízení zabírají hodně času. Takže provádějí seřízení stroje jen jednou týdně nebo i méně častěji. Seřizování a oprava pily samozřejmě nějaký čas trvá, protože během týdne může být i porucha. Doporučujeme kontrolovat seřízení pily každý den a zcela určitě poté co kladky vodítka pilového pásu narazily do kmene. Kontrolovat neznamená seřizovat a tento postup nezabere příliš času. Operátor by měl také průběžně sledovat stav pilového pásu.
Pila
Pojďme se podívat, které součásti pily mohou výskyt zvlněných řezů ovlivnit.
Kladky vodítek pásu. Ty určují polohu pilového pásu vůči loži pily. Správné polohování ramena vedení pilového pásu dodává pásu stabilitu v řezu. Správná poloha vodítka pásu se kontroluje seřizovacím nástrojem dodaným s pilou. Tento nástroj by měl být ukládán odděleně od jiného nářadí. Pokud je tento nástroj poškozen, doporučujeme zakoupit nový kus.
Takže, pojďme prozkoumat kladky. Neměly by mít žádné plošky, které mohou způsobovat vibrace pilového pásu. Na přírubách by neměly být žádné rýhy. Nadto byste měli zkontrolovat stav ložisek. Přípustná je jen jejich malá vůle.
Pak byste měli zkontrolovat pevnost osy kladky v držáku. Pokud je tam jakákoli vůle, měli byste držák upevnění vyměnit. Nemá cenu pokoušet se opravovat jakékoli poškození upevnění kladky – je levnější a bezpečnější je vyměnit. Vadné osy a pojistné matice by se měly okamžitě vyměnit, pak doporučujeme použití jen vysoce kvalitních seřizovacích nástrojů.
Poté co budou všechny vadné součásti vyměněny, měli byste provést celý postup seřízení vodicí kladky. K zajištění rovnoměrnosti tlaku kladky a rovnoběžnosti řezů byste měli kontrolovat zda rameno vedení pilového pásu běhá rovnoběžně s příčkou lože v celé své dráze. Tento postup je často vynecháván nebo prováděn špatně. To může mít za následek zvlněné řezy. Také zkontrolujte případné prověšování ramena vedení pásu – tady by neměl být vůbec žádný pohyb.
Pásy kol B57. Používejte pouze pásy dodávané firmou Wood-Mizer, ty jsou pro tento účel speciálně konstruovány. Často je kontrolujte. Pokud jsou příliš sjeté, okamžitě je vyměňte, protože hrana kola se může začít dotýkat pilového pásu a způsobit jeho přetržení.
Mazání pilového pásu. Používejte je. Udržuje vaše pilové pásy čistější. Je to tak jednoduché, že to řada pilařů nedělá.
Poloha pilového pásu na kolech. Když pilový pás příliš visí přes okraj kola, způsobí to natahování a prodlužování jeho zadní hrany. Pilový pás začne být v řezu nestabilní. V tomto případě se vada neprojeví náhle, někdy až po druhém či třetím naostření. Takže má pak operátor za to, že je pilový pás vadný. Ale pilový pás, dokonce i po několka ostřeních, bude řezat stejně jako nový. Zajistěte dobré seřízení polohy pásu při jeho pohybu na kolech .
Ustavení pily. Je obzvlášť důležité, aby byly podpěrné nohy upevněny kotevními šrouby. Všechny podpěrné nohy by se měly dotýkat země bez nějaké vůle. Pokud tam nějaká vůle je, měli byste ji vymezit pomocí podložek.
Pily vyrobené před rokem 2000 nemají střední podpěrné nohy, které jsou nyní montovány v místě přepravníku a zabraňují prohýbání lože při pohybu řezné hlavy. Jestliže vaše pila takové nohy nemá, doporučujeme je namontovat (můžete to udělat sami nebo objednat u svého místního zástupce Wood-Mizer).
Pilové pásy
Když máte jistotu, že bylo provedeno veškeré seřízení, pokračujme ke klíčové příčině zvlněných řezů – k pilovému pásu. Nejprve ze všeho nesmíte zapomenout, že je velice důležité správně pásy ostřit a nastavovat. Velmi časo se zvlněné řezy objeví, když se pokoušíte řezat tupým pilovým pásem. Příliš malý šrank podstatně snižuje řeznou rychlost. Mimoto dokonce i velmi ostrý pás se pak zahřívá a měli byste často kontrolovat jeho napnutí.
Úhel čela zubu ovlivňuje zvlněné řezy stejným způsobem. Jestliže je úhel větší než optimální, je pilový pás přetížen, jestliže je úhel menší než optimální, pak se snižuje řezná rychlost.
Zvláštní pozornost byste měli věnovat nepravidelnému šranku zubů. Pokud se zub od zubu šrank hodně liší, objeví se zvlněně vypadající řezy, často v souvislosti se změnami hustoty dřeva. Pokud se bude nastavení zubů na obou stranách pásu lišit, objeví se zvlněný řez, protože pilový pás se bude snažit řezat ke straně s větším šrankem a bude se pak pokoušet sám sebe srovnat.
Jestliže se bude lišit výška od zubu k zubu, pak bude pilový pás řezat kodrcavě a s velkými vibracemi. Nikdy byste neměli zapomenout na poškození, které může být způsobeno otřepy ponechanými na pásu po ostření. Otřepy způsobí, že se řezná rychlost sníží, pilový pás se zahřívá a objeví se zvlněný řez.
Velice často se pilový pás poškodí, pokud sklouzne za jízdy s kola nebo když je nesprávně demontován anebo když se v řezu zasekne. Řada lidí se pokouší takové pásy srovnat a dále je používat, ale je nemožné s takovými pilovými pásy docílit kvalitní řezy.
Dřevo
Pojďme si probrat vlastnosti dřeva, které výskyt zvlněných řezů ovlivňují. Nejprve bychom měli zmínit nepravidelnou strukturu uvnitř kmene. Obvykle má jádro kmene nižší hustotu než vnější vrstvy (zvláště u měkkého dřeva). Proto je při řezání jádra více pilin. Pilový pás se nedokáže s odstraňováním pilin vyrovnat. Výsledkem je zahřívání zadní části pásu a jeho natahování. Pilový pás se prohýbá a získáme zvlněný řez. Je obtížné zvolit parametry pilového pásu tak, aby řezal stejně dobře ve vnitřních i vnějších vrstvách kmene. Za normálních okolností vám správný profil pilového pásu pro dané řezané dřevo poskytne dobrý průměrný výkon.
Většina operátorů zná problém zvlněných řezů při řezání zmrzlého dřeva. Zatímco řezání úplně promrzlého dřeva není normálně žádný problém, řezání částečně promrzlého dřeva je velice obtížné. Opět volba správného profilu pilového pásu zmírní většinu problémů.
Pokud řežete dřevo s mnoha suky, pak je riziko zvlněných řezů mnohem větší. V tom případě byste měli být velice opatrní. Je důležité při průchodu každým sukem snížit a pak jemně zvyšovat řeznou rychlost. Zvláštní obtíže nastanou při řezání nadměrně smolného dřeva. Problém je v tom, že se piliny a smola lepí na pilový pás; je to jako by se tloušťka pásu zvětšila. Pokud se zářez nezměnil, začnou se boky pilového pásu dřít v řezu o dřevo, pás se zahřívá, jeho napnutí povolí a objeví se zvlněný řez. Doporučujeme pás čistit kartáčem nebo na pás rozsřikovat chemické rozpouštědlo. Oblíbený je prostředek na mytí nádobí a lze jej přidávat do vodního mazání.
Wood-Mizer zkonstruoval systém vodního mazání LubeMizer, který dopravuje mazací a čistící prostředek na obě strany přesně řízeným způsobem. Radíme vám, kupte si tento systém a používejte jej při řezání extrémně smolného dřeva.